Some of posts from this blog has been moved to dywicki.pl. You will be automatically redirected to new blog if you would submit comment.
New posts are published on dywicki.pl, this blog contains old content and it is not continued.
Niektóre posty z tego bloga zostały przeniesione do dywicki.pl. Zostaniesz automatycznie przekierowany jeśli bedzięsz chciał dodać komentarz.
Nowe posty sa publikowane na dywicki.pl, ten blog zawiera stare treści i nie jest kontynuowany.
Posted by Łukasz Dywicki on Dec 22 2008
Dnia wczorajszego na InfoQ o tym, że został udostępniony szkic specyfikacji Servlet API 3.0. Największe nowości to… adnotacje, które będą mogły być użyte w miejsce interfejsów i dziedziczenia.
Posted by Łukasz Dywicki on Dec 09 2008
Java od wersji 5.0 zawiera możliwość definiowania typów wyliczeniowych. Jednym z praktycznych przykładów zastosowania tego mechanizmu jest TimeUnit. Enum ten służy do konwertowania jednostek czasu pomiędzy różnymi wielkościami – na przykład z minut na sekundy.
Posted by Łukasz Dywicki on Dec 03 2008
Złym zwyczajem jest modyfikowanie argumentów zamiast zwracania nowej wartości, jakkolwiek trafiają się sytuacje gdy testowany kod powinien weryfikować takie wywołania. W EasyMock mamy do dyspozycji w takim przypadku interfejs IAnswer. Jego użycie jest w miarę proste – dobieramy się do tablicy argumentów i robimy z nią co potrzeba.
Posted by Łukasz Dywicki on Nov 26 2008
Często zdarza się że metody, które piszemy i później testujemy mają argumenty w postaci tablic. EasyMock wówczas potrafi zgłosić wyjątek, że przekazana tablica jest różna od oczekiwanej mimo, że zawartość tablic jest identyczna.
Posted by Łukasz Dywicki on Nov 24 2008
Do Javy 6.0 zostało dołączone API (JSR 223) umożliwiające wywoływanie różnych języków wewnątrz wirtualnej maszyny. Można w ten sposób przesunąć chociażby moment kompilowania kodu na później bądź od razu podpiąć język interpretowany.
Posted by Łukasz Dywicki on Nov 21 2008
Każdy z obiektów który jest konfigurowany w kontekście Springa ma szansę zweryfikować swój stan tuż po zainicjowaniu wszystkich wartości, które zostały mu przekazane. Wynika to z tego, że czasami obiekty potrafią działać na kilku różnych zasobach i można wstrzyknąć do nich tylko jeden rodzaj tegoż. Czasami po prostu potrzebujemy sprawdzić czy są przekazane wszystkie ustawienia […]
Posted by Łukasz Dywicki on Nov 20 2008
Jako, że nie zawsze mam czas pisać dłuższe noty, a nie wszyscy znają Springa postanowiłem publikować krótkie porady, które mogą kiedyś komuś się przydać.
Posted by Łukasz Dywicki on Oct 15 2008
Log4j jest najpopularniejszą biblioteką do logowania dla Javy. Została ona wydana już jakiś czas temu i w chwili obecnej rozwija się znacznie wolniej niż kiedyś, warto jednak nadmienić że społeczność wciąż dostarcza nowych możliwości. Może najpierw o samej strukturze log4j.
Posted by Łukasz Dywicki on Sep 28 2008
Pamiętam, jak jakiś już czas temu, kiedy pracowałem w PZU dyskutowałem z kolegą na temat Springa. Obaj podziwialiśmy wówczas jego jakość. Chyba wszyscy ludzie którzy mieli styczność z tym narzędziem przyznają, że jest to na prawdę porządnie napisany kawałek kodu. Połączenie bardzo dobrej dokumentacji oraz duża społeczność sprzyjały cały czas Springowi w odnoszeniu kolejnych sukcesów. […]
Posted by Łukasz Dywicki on Sep 03 2008
W nawiązaniu do poprzedniej noty o CXFie, którą napisałem jakiś czas temu, gonię aby uzupełnić brak konfiguracji klienta. Sam proces jest bardzo zbliżony do tworzenia klienta w oparciu o XFire. Nie jest wymagana duża ilość kodu Javy, a w zasadzie tylko dwa pliki XML (client.xml, myservice.xml). Pierwszy z nich odpowiada za wczytanie wymaganych rozszerzeń CXFa […]