Zend od jakiegoś czasu rozwija z powodzeniem swój framework. Szturmuje on rynek dzięki wsparciu firmy i dobrej dokumentacji. Zastanawia mnie jednak, dlaczego inni zaczęli kopiować to co w ZF jest. Rozumiem konwencję nazewniczą, ok - to może komuś się podobać, rozumiem strukturę katalogów, może ktoś uzna ją za logiczną.. Nie mniej nazewnictwo i struktura prawdę mówiąc nie różni się niczym od tego co było standardem w PEAR.

Co więcej, niektórzy po prostu przepisują spore fragmenty kodu, które są w ZF na swoje. Zapytam po co? Skoro jest coś podobnego w Zendzie to jaki sens jest w powielaniu praktycznie tego samego (Zend::loadClass, ZendRegistry, Zend_Router_Rewrite itp.)? Pomijam fakt, że Zend jest otwarty w tej chwili i na pomysły i na ludzi i zapytam, czy to ma jakiś sens?

Nie. Nie ma najmniejszego sensu ponieważ klony padną. ZF na 90% kiedyś wyjdzie i z powodzeniem wyprze wszystkie klony. Wyjście ZF to w dużej mierze kwestia prestiżu i marketingu a także być albo nie być dla PHP w świecie “rapid application development”, zgodnie z tym co głosi oficjalna strona http://framework.zend.com: Now, the world’s most popular web programming language gets even better with an easy to use framework for developing the next generation of web applications.. Bez tego Ruby oraz inne języki wspierane frameworkami po prostu zepchną PHP w kąt. Jak widać po statystykach PHP odrobiło spore straty rosnące niemal bez przerwy od zeszłego roku. Czy to tylko zasługa ZF? Wydaje mi się, że w dużej mierze tak.

Statystyki php 2006-09 Wnioskuję, że jeśli ktoś już zaczął robić framework wzorowany na zendowym to zna architekturę tego drugiego i nie tylko łatwiej ale i szybciej byłoby stworzyć to w oparciu o ZF. Pragnę nadmienić, że ZF ewoluuje, ostatnie propozycje zmian dotyczą między innymi warstwy MVC (dodatkowe informacje tu i tu).