Some of posts from this blog has been moved to dywicki.pl. You will be automatically redirected to new blog if you would submit comment.
New posts are published on dywicki.pl, this blog contains old content and it is not continued.

Niektóre posty z tego bloga zostały przeniesione do dywicki.pl. Zostaniesz automatycznie przekierowany jeśli bedzięsz chciał dodać komentarz.
Nowe posty sa publikowane na dywicki.pl, ten blog zawiera stare treści i nie jest kontynuowany.

Aktualizacja sterowników dla kart ATI

Filed under Sprzęt,Śmieci by

Jakiś czas temu nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności straciłem możliwość uruchomienia swojego systemu (XP). Winny całej sytuacji był partition magick, który nie poradził sobie z przeskalowaniem partycji. Koniec końców spod suse zrobiłem backup danych i postanowiłem zainstalować XP raz jeszcze. Niestety płytka, na której był nagrany (wersja z MSDNAA), nie podnosiła się. Byłem zmuszony do skorzystania z instalki Visty. Kosztowała mnie ona 30 zł i to w cale nie na, zamkniętym już wtedy, stadionie dziesięciolecia! Asus organizował coś takiego jak Visa upgrade i rozdawał płytki za darmo. Swoją dostałem w maju.
Koniec końców nowe dziecko MS wylądowało na moim twardym dysku. Kolorki kolorkami, zasoby zasobami, ale najgorsze było to, że straciłem możliwość grania w Enemy Territory. Ta stara gra chodziła mi na XP bardzo płynnie, niestety na Viście nie osiągałem więcej niż 30 fps. Zrozpaczony tym zrezygnowałem z pogrywania. Jakiś czas później naszła mnie chęć na aktualizację sterowników do karty graficznej, ponieważ wszystko co było oparte o OpenGL chodziło tak jak by chciało a nie mogło. Udałem się na stronę ATI by pobrać sterowniki. Jakież było moje zdziwienie, gdy producent oznajmił, że do kart OEM sterowniki powinni zapewnić ich producenci. W tym momencie praktycznie wszystkie układy zbudowane w oparciu o kości Radeon montowane w laptopach zatrzymują się na wersji sprzed roku, jeśli nie starszej.
Zaintrygowany tym zacząłem szperać i znalazłem rozwiązanie. :)

1. Ściągamy ModTool
2. Być może konieczna będzie aktualizacja MS XML
3. Następnie udajemy się po najnowsze sterowniki na stronę ATI bądź DriverHeaven
4. Po ściągnięciu Catalyst będzie chciało się rozpakować do jakiegoś katalogu (C:\ati\support) – niech wyląduje gdzie chce, jakkolwiek nie uruchamiajcie instalacji
5. Uruchamiany ModTool i wskazujemy lokalizację C:\ati\support, następnie potwierdzamy, że chcemy te sterowniki zmodyfikować
6. Po zmodyfikowaniu instalujemy standardowo Catalyst
7. Jeśli Windows będzie ostrzegał, że sterowniki nie są podpisane należy zignorować komunikat

Po tymże zabiegu Enemy Territory wyciąga standardowo pomiędzy 60-100 fps na wysokich detalach.
Dziwne jest zachowanie ATI/AMD. Całe szczęście są jeszcze na świecie ludzie z głowami na karku, którzy potrafią naprawić błędy innych. :)

4 responses so far

4 Responses to “Aktualizacja sterowników dla kart ATI”

 1. verin says:

  Polecam http://www.tomshardware.com/de/download/Treiber-BIOS-Grafikkarten,0702-419–7.html
  Może i po niemiecku, ale są zawsze najnowsze Catalysty do Radeonów Mobility i to niezależnie od tego jakiego producenta masz lapka. Miałem to samo z moim Acerem – producent sterowników to w ogóle nie wypuszcza, więc trzeba było znaleźć okrężne rozwiązanie. A te działają na bank. Przerzuciłem się na linuksa i mam teraz święty spokój z windą.

  Jakby download sie wysypał z błedem 405, to kliknij jeszcze raz na Download, u mnie pomaga.

 2. Hej, póki co jestem zadowolony ze swoich sterowników. :) Czy sprawdzałeś jak ma się wydajność na nich? Czy coś “przyśpieszają”?

 3. pix says:

  1. czy da sie tak zaktualizowac sterowniki z 32bit na 64bit?
  2. czy zeby tak zaktualizowac trzeba sciagnac Catalyst Software Suite czy coś innego?

 4. 1. Aktualizacja sterowników z 32 na 64 bity to nie jest kwestia ModTool. To sterowniki muszą być przeznaczone na taką architekturę.
  2. Żeby zaktualizować ściągasz Catalyst w najnowszej wersji.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.