Some of posts from this blog has been moved to dywicki.pl. You will be automatically redirected to new blog if you would submit comment.
New posts are published on dywicki.pl, this blog contains old content and it is not continued.

Niektóre posty z tego bloga zostały przeniesione do dywicki.pl. Zostaniesz automatycznie przekierowany jeśli bedzięsz chciał dodać komentarz.
Nowe posty sa publikowane na dywicki.pl, ten blog zawiera stare treści i nie jest kontynuowany.

Nowa wersje db4o

Filed under DB,Java,Wiadomości by

Wczoraj do mojej skrzynki trafił newsletter z db4o, w którym trafiłem na dwie informacje. Pierwsza głosi, że db4o w wersji 6.4 jest gotowe do zastosowań produkcyjnych. Druga, że dostępna jest beta wersji 7.0 z nowym mechanizmem o nazwie ‘transparent activation’. Postanowiłem zajrzeć do szczegółów, które tyczą się najnowszej wersji. Wynikiem czego jest to dosyć luźne tłumaczenie.

 • Aktywacja
  Wyobraź sobie drzewo obiektów, które są ładowane z db4o. Kiedy Twoja aplikacja dobiera się do własności z korzenia z drzewa, normalnym zdaje się wczytanie całego drzewa do pamięci, prawda? Z tym, że jeśli drzewo jest rozłożyste, zajmuje to wiele czasu i wile pamięci. db4o dostarcza teraz funkcjonalności, która wczytuje tylko te obiekty, których na prawdę potrzebujesz. Proces ładowania tych własności nazwaliśmy właśnie ‘aktywacją’.
 • Zapytania natywne
  Zapytania natywne są w pełni bezpieczne (typesafe?), można je refaktoryzować. Są również normalnie obsługiwane w czasie kompilacji, zgodnie ze składnią języka, w którym został napisany program. Zaglądając pod maskę – wytażenie zapisane przy użyciu konstrukcji języka jest analizowane i konwertowane tak by używać indeksów tam gdzie tylko można. Dla zainteresowanych PDF w języku angielskim.
 • Wydajność
  Obydwa powyższe mechanizmy są przeźroczyste, jakkolwiek Twój byte-code po kompilacji musi zostać przeanalizowany i zoptymalizowany by wykorzystać zaawansowane możliwości, które oferuje db4o. Optymalizator jest dostępny jako task dla Ant bądź jako aplikacja napisana w Javie. Możesz wykonywać swoją pracę w sposób, w jaki robiłeś to do tej pory, a Twoje aplikacje oparte o db4o będą po prostu działały szybciej i zabierały mniej pamięci.

Jak twierdzą Twórcy db4o – z wydaniem wersji developerskiej 7.0, dzięki połączeniu 3 wymienionych wyżej technik, zrobili duży krok w przód, w kierunku realizacji zasadniczych celów, dla których powstaje ich produkt:

 • Developer nie powinien pisać kodu wiążącego się z zapisywaniem obiektów. To jest rola, którą ma pełnić db4o.
 • Standardowy język programowania. Idealna obiektowa baza danych używa konstrukcji dostarczanych w języku programowania oraz nie narzuca nowej składni.
 • Łatwość użycia nie ponosi za sobą straty wydajności. Kod, którym zarządza system utrwalania obiektów może być wydajniejszy od pisanego z ręki oszczędzając równocześnie więcej pamięci.

Kontynuując dalej czytanie newsa trafiamy na pytanie – “Wszystko do brzmi jak typowy techniczny bełkot, ale jak to wszystko może mi pomóc w realizacji projektów w ramach czasowych i w jaki sposób przekłada się na szczęście mojego klienta?”
W odpowiedzi wymienione zostają plusy, jakie niosą ze sobą nowe możliwości z perspektywy użytkownika:

 • Możesz zachować swój spójność i porządek swojego kodu nawet gdy w grę wchodzi odczytywanie obiektów z bazy
 • Używając db4o z dużymi drzewami obiektów staje się łatwiejsze, ponieważ nie musisz już dłużej przejmować się inicjowaniem obiektów w Twoim kodzie
 • Twoja aplikacja będzie działała szybciej równocześnie pochłaniając mniej zasobów, ponieważ wczyta obiekty których potrzebuje w danej chwili.
 • Nowy optymalizator może być uruchamiany z poziomu Twojego IDE, optymalizując klasy i jar-y w locie. Nie będziesz musiał zmieniać zachowania swojego IDE w żaden sposób by móc skorzystać z mechanizmu aktywacji i optymalizacji zapytań.

Dlaczego o tym wszystkim wspominam? :) Ponieważ zastanawiam się czy użyć db4o do obsługi “modelu” w Agavi IDE. Modelem w przypadku Agavi IDE były by przede wszystkim informacje o modułach, akcjach itp.

No responses yet

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.