Jun 13 2007
Eclipse Persistence Services Project
Filed under Eclipse,Framework,Wiadomości by Łukasz Dywicki
Dzisiaj (w zasadzie wczoraj) w otchłani skrzynki odbiorczej RSSOwl znalazłem link do propozycji wspomnianego projektu.
Czym ma on być? Ma być ujednoliconym szkieletem umożliwiającym programistom dostęp do baz danych, dokumentów XML jak i zewnętrznych systemów pokroju EAI przy użyciu istniejących technologii tj. Java Persistence API (JPA), Java Architecture for XML Binding (JAXB), Java Connector Architecture (JCA), and Service Data Objects (SDO). Cel ma być uzyskany we współpracy ze specjalistami od OSGi przy pomocy implementacji przykładowych implementacji, które pokażą jak używać wcześniej wymienionych interfejsów. Dzięki oparciu całości na platformie OSGi pomysłodawcy chcą zyskać niebywałą do tej pory w tego typu projektach przenośność i modularność co w połączeniu ma zaowocować mariażami (a może mezaliansami) różnego rodzaju.
Na stronie z propozycją jest prosty schemat, który wstępnie obrazuje architekturę szkieletu:
Warto zwrócić uwagę na to, że całość projektu nie będzie uzależniona od Eclipse jako takiego a jest tylko rozwijana w ramach fundacji eclipse. Całość będzie można używać zarówno z poziomu Javy EE jak i Javy SE (jak domniemywam również Swing).
Głównym pomysłodawcą projektu jest Oracle z którego ramienia będzie póki co pracować najwięcej developerów, głównie tych, którzy wcześniej zajmowali się TopLinkiem. Jakkolwiek w deklaracji pod koniec propozycji pada zdanie czy też zaproszenie – drzwi są otwarte dla chętnych. :)
Osobiście jestem bardzo ciekaw efektów jakie przyniesie ten projekt, ponieważ znacznie by on ułatwił prace nad aplikacjami stricle biznesowymi opartymi na Eclipse RCP z racji na to, że wystarczy podpiąć się do dostarczonych usług OSGi by móc korzystać z bazy danych czy też wyciągać dane z jakiegoś podsystemu. Fajnie by było uprościć walki, powiedzmy z Hibernate i jego używaniem pod RCP.
Dodam, że Eclipse Persistence Services to kolejny “dość egzotyczny” projekt realizowany w ramach fundacji nie związany ściśle z platformą Eclipse – wystarczy wspomnieć Eclipse Communication Framework z inkubatora, który w wersji 1.0 wchodzi już w skład najbliższego zbiorczego wydania – Europy