Some of posts from this blog has been moved to dywicki.pl. You will be automatically redirected to new blog if you would submit comment.
New posts are published on dywicki.pl, this blog contains old content and it is not continued.

Niektóre posty z tego bloga zostały przeniesione do dywicki.pl. Zostaniesz automatycznie przekierowany jeśli bedzięsz chciał dodać komentarz.
Nowe posty sa publikowane na dywicki.pl, ten blog zawiera stare treści i nie jest kontynuowany.

Zend Framework i inni

Filed under Framework,Ogólne,PHP by

Zend od jakiegoś czasu rozwija z powodzeniem swój framework. Szturmuje on rynek dzięki wsparciu firmy i dobrej dokumentacji. Zastanawia mnie jednak, dlaczego inni zaczęli kopiować to co w ZF jest. Rozumiem konwencję nazewniczą, ok – to może komuś się podobać, rozumiem strukturę katalogów, może ktoś uzna ją za logiczną.. Nie mniej nazewnictwo i struktura prawdę mówiąc nie różni się niczym od tego co było standardem w PEAR.

Co więcej, niektórzy po prostu przepisują spore fragmenty kodu, które są w ZF na swoje. Zapytam po co? Skoro jest coś podobnego w Zendzie to jaki sens jest w powielaniu praktycznie tego samego (Zend::loadClass, ZendRegistry, Zend_Router_Rewrite itp.)? Pomijam fakt, że Zend jest otwarty w tej chwili i na pomysły i na ludzi i zapytam, czy to ma jakiś sens?

Nie. Nie ma najmniejszego sensu ponieważ klony padną. ZF na 90% kiedyś wyjdzie i z powodzeniem wyprze wszystkie klony. Wyjście ZF to w dużej mierze kwestia prestiżu i marketingu a także być albo nie być dla PHP w świecie “rapid application development”, zgodnie z tym co głosi oficjalna strona http://framework.zend.com:
Now, the world’s most popular web programming language gets even better with an easy to use framework for developing the next generation of web applications. .
Bez tego Ruby oraz inne języki wspierane frameworkami po prostu zepchną PHP w kąt. Jak widać po statystykach PHP odrobiło spore straty rosnące niemal bez przerwy od zeszłego roku. Czy to tylko zasługa ZF? Wydaje mi się, że w dużej mierze tak.

Statystyki php 2006-09
Wnioskuję, że jeśli ktoś już zaczął robić framework wzorowany na zendowym to zna architekturę tego drugiego i nie tylko łatwiej ale i szybciej byłoby stworzyć to w oparciu o ZF.
Pragnę nadmienić, że ZF ewoluuje, ostatnie propozycje zmian dotyczą między innymi warstwy MVC (dodatkowe informacje tu i tu).

13 responses so far

13 Responses to “Zend Framework i inni”

 1. Sam swoj framework oparlem o ZF. Przede wszystkim struktore, ale takze kilka elementow sterowania. ZF obecnie jest bardzo ubogi i jeszcze nie wspiera pewnych rozwiazan, takich jak aplety (stale elementy w widoku, np. menu, koszyki w sklepach itd.)

  Mowisz, ze lepiej zainteresowac sie samym ZF. Obecnie uzywanie ZF jest troche uciazliwe. Znowy wprowadzanie propozycji moze spotkac sie z dlugim oczekiwaniem i znowu klapa.

  Z drugiej strony phpdeveloper.org przepisany zostal na ZF. IBM tworzy QEDwiki na ZF. Projekt IBM pokazal, jak mozna na ZF pisac i nalezy przyznac, ze filmik (dostepny na stronie ZF) robi ogromne wrazenie.

  ZF kiedys bedzie dobry… kiedys.

  Adrian.

 2. sopel says:

  zagadzam się z przedmówcą. zf to wciąż bardzo niedojrzały twór i obawiam się, że jeśli prac nie zostaną nad nim przyspieszone to szybciej popularności php bardzo mocno straci niż zf wyprze wszystkie klony i inne frameworki.

 3. Troche mnie dziwi, dlaczego tak wolno pracuja programisci ZF. Moj framework Rapide (http://www.rapide.adrian.livenet.pl) jest znacznie bardziej rozbudowany, a napisanie go zajelo mi okolo miesiaca. Faktem jest, ze jest nieco niestabilny, ale pisalem go sam, wiec grono programistow powinno troszke przyspieszyc.

 4. SongoQ says:

  @Adrian Pawlik Tylko w ZF to raczej tak nie wyglada ze pomysl i implementacja, tak mozna tylko samemu zrobic i pewnie dlatego te rzeczy tyle trwaja. Pozyjemy zobaczymy :P

 5. splatch says:

  @Adrian – ZF to nie tylko MVC. Znajduje się w nim znacznie więcej komponentów.

 6. @SongoQ, tak wiem o tym, ale jak juz powiedzialem – ZF nie robi jedna osoba.
  @Splatch – czy znacznie to mozna sie klucic. Kilka bibliotek. Nadal malo.

  Po prostu zbyt wolno ida prace. Podobaja mi sie zalozenia ZF, ale narazie jest kiepski.

 7. cysiaczek says:

  Jak to po co kopiują? Po to, aby zrozumieć jego założenia, jego ideę – potem dochodzą do wniosku, że coś można zrobić “nieco” lepiej :)

 8. Whis says:

  Jeśli chodzi o Zend FW to ostatnio skończyłem pisać na nim jeden projekt i powiem że nie jest tak słodko jak się mówi, łatwo, pięknie i bez bólu. Najpierw problem z routerem(dwa routery, jeden do plików w głównym katalogu oraz drugi do podkatalogów – bezsens?), potem męczenie się w gąszczu akcji które są w jednym katalogu(wszystkie!). Brak jakiejkolwiek możliwości konfiguracji modułów…przecież tam nie ma modułów :P Jest jeszcze kilka pomniejszych denerwujących elementów.
  Ale Zend FW ma swoje plusy, jest łatwy, no i jest łatwy…i na tym się chyba moje plusy kończą ;) Ale to jest tylko moja subiektywna ocena. Najlepiej jak ktoś Zend Fw sam wypróbuje. Sam w duchu mam nadzieje że projekt ten będzie brany na serio przez Zend i zostanie rozwinięty bo jak na razie jest to co najwyżej ciekawostka.

  Ale wracając do głównego wątku tego wpisu, to kopiowanie kodu NIE MA sensu. Czy nie lepiej po prostu lepiej poznać kod? Posiedzieć trochę i przeanalizować klasy, interfejsy etc? Bo po co wynajdywać koło od nowa…tutaj jest jeszcze gorzej bo implementacje koła się kopiuje :D

  A tak P.S. to zainteresowałem się frameworkiem agavi.

 9. patS says:

  Panowie,

  Po pierwsze, ZF to nie jest do końca typowy framework, to przede wszystkim próba standaryzowania tego co do tej pory powstawało na zasadzie: “mam pomysł to klepię kod”.

  Po drugie, w pełni się zgadzam z tym co napisał Splatch, po co np. implementować loadClass ? :) Wydaje mi się, że ludzie mocno rzucili się na ZF, ale zanim go dobrze poznali to zaczeli na nim pisać i to czego brakowało zamiast spojrzeć do ZF implementowali samemu ;)

  Po trzecie, sam korzystam z ZF, oczywiście rozszeżyłem go mocno o handler sesji, autoryzację, obsługę formularzy czy modeli – i wniosek jest jeden – przyjęta idea standaryzacji z każdym dniem mi się podoba coraz bardziej :)

  To tyle :)

  pzdr, patS

 10. patS says:

  @splatch – dokładnie, przecierz widać to gołym okiem. Ale to dobry kierunek. W końcu … myślę, że chłopcy czekali na stabilizacje związaną z wersją nr 5 ;) i zbierali doświadczenie z projektów takich jak PEAR.

 11. simon says:

  Masz moze akutalne dane o popularności PHP i Zend Framework? :-)

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.