Some of posts from this blog has been moved to dywicki.pl. You will be automatically redirected to new blog if you would submit comment.
New posts are published on dywicki.pl, this blog contains old content and it is not continued.

Niektóre posty z tego bloga zostały przeniesione do dywicki.pl. Zostaniesz automatycznie przekierowany jeśli bedzięsz chciał dodać komentarz.
Nowe posty sa publikowane na dywicki.pl, ten blog zawiera stare treści i nie jest kontynuowany.

Ajax i wiele domen

Filed under Wiadomości by

Jakiś czas temu w pracy dostałem troszkę inne zadanie. Mianowicie, poprawić konfigurację Apache. Konfiguracja jak konfiguracja, to nie był problem – schody zaczęły się z dodaniem virtual hostów. Zawsze miałem z tym problem, teraz do tego dochodziło skonfigurowanie tego wszystkiego z użyciem SSLa. Jak już sobie z tym poradziłem – doszło kolejne zadanie, czyli konfiguracja proxy! Problem polegał na tym, że nasza kontrolka webowa komunikuje się z serwerem, z tym, że serwer może stać na dowolnej maszynie.
Przyznam, że po tym co przeszedłem z tym SSLem i vhostami miałem serdecznie dość wszystkiego co było z httpd.conf związane. ;)

W ramach pomocy otrzymałem od project managera link z opisem konfiguracji jakiegoś proxy. No to do dzieła, gotowiec – na dole.


ProxyRequests on
# ProxyPass "lokalny folder" "serwer zewnetrzny"
ProxyPass /delta/ https://delta.dywicki.pl/
# każde żądanie do tego folderu
ProxyPassReverse /

W ten sposób, wszystkie żądania, które trafiają do /delta/ idą na delta.dywicki.pl. Rzecz mała i prosta. Jedyny minus tego rozwiązania to konieczność konfiguracji proxy i włączenie modułów które domyślnie są wyłączone.

8 responses so far

8 Responses to “Ajax i wiele domen”

 1. bela says:

  Chyba Apache i wiele domen :]

 2. splatch says:

  Zdecydowanie AJAX i wiele domen. :)

 3. ed says:

  Czemu AJAX ? Nic w notce nie ma o AJAX’ie, powiązania też nie widzę. Móglbyś wyjaśnić to ?

 4. Pozwól, że podam przykład.
  Na stronie http://ziew.dywicki.pl chciałbym użyć XmlHttpRequest aby pobierać dane z innego serwisu, powiedzmy zaciągać kanał rss z PHP.pl. Normalnie musiałbym wystawiać sobie bramkę w PHP, która będzie doczytywać te rssy i je zwracać dla javascriptu, ponieważ dalej niż ziew.dywicki.pl nie uda mi się wydostać.
  Stąd też konfiguruję apache:

  ProxyRequests on
  ProxyPass /php/ https://wortal.php.pl/
  ProxyPassReverse /

  Teraz odpytując z poziomu ziew.dywicki.pl folder /php/ w rzeczywistości, dzięki proxy na poziomie serwera odpytuję PHP.pl.

 5. ed says:

  No ale to może posłużyć do normalnego skryptu php, nie musi być w ajaxie. Po prostu AJAX podałeś jako przykład ? Czy coś źle zrozumiałem ?

 6. To jest przykład praktycznego zastosowania konfiguracji proxy. W podpiętym katalogu może być wszystko, nie mniej, jako że “na czasie” jest Ajax padło na niego. Bez dodatkowych obiektów i “proxy” pisanego w PHP. Bez ramek i innych nienaturalnych zabiegów.

 7. […] żeby obsłużyć kanał RSS mojego bloga z localhostu. Można to ominąć, sposób na wiele domen opisał Splatch na swoim blogu. Drugim jest obiekt zawierający metodę wysłania żądania (GET), oraz akcje […]

 8. Tomek says:

  Ciekawe …. :)

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.