Some of posts from this blog has been moved to dywicki.pl. You will be automatically redirected to new blog if you would submit comment.
New posts are published on dywicki.pl, this blog contains old content and it is not continued.

Niektóre posty z tego bloga zostały przeniesione do dywicki.pl. Zostaniesz automatycznie przekierowany jeśli bedzięsz chciał dodać komentarz.
Nowe posty sa publikowane na dywicki.pl, ten blog zawiera stare treści i nie jest kontynuowany.

Eclipse PHP IDE, bez udzialu PHP Eclipse

Filed under Eclipse,PHP,Wiadomości by

Przeczytałem właśnie, że Zend nie dogadał się ze społecznością tworzącą PHP Eclipse i cały projekt będzie rozwijany od nowa. Jak napisał Lester Caine:
Jedynym powodem dla ktorego PHP Eclipse nie moze stac sie podstawa jest fakt, ze nie mamy czasu ani zasobow by zaglebiac sie w dokumentacje.
Nie zdołalismy przekonać społeczności PHPEclipse że podejście Zenda bylo lepsze. Powiedzieli, że powinniśmy się dołączyć do ich projektu. Wygląda to bardziej na zagarnięcie niż konstruktywne programowanie.
Dziękuję Tasmanowi za pomoc w tłumaczeniu. :)

Czyżby typowe PHPowe podejście? Na to wygląda – nie bierzemy tego, bo nie nasze, ponieważ trzeba sie zapoznać z dokumentacją, bo to bo tamto. Nie dziwie się twórcom PHP Eclipse, że nie dali się wciągnąć w projekt tworzenia kolejnego IDE, skoro ich już jest w miare rozwinięte. W ten sposób pozbyli by się trzech lat włożonych w rozwój PHP Eclipse. Myślę, że tutaj to właśnie Zend winien się dołączyć do PHP Eclipse. Dziwi mnie jednak, że nie doszli do porozumienia – czyżby trafił kozak na tatarzyna?
Spora szansa na stworzenie potężnego IDE dla PHP właśnie przepada. Zend i reszta będzie tworzyć całość od nowa.. Dziwi mnie, że Zend chcący uchodzić za firmę wspierającą open source nie dołączył się..
Jestem zawiedziony tym, że firma, która ma bardzo duży wpływ na PHP nie potrafi dojść do konsensusu z paroma osobami. Pora na stworzenie kolejnej fundacji: PHP – porozumienie bez barier. Zend swoim postępowaniem utrudnia konsolidację i tak jużwystarczająco podzielonego środowiska PHP. Takie postępowanie do niczego nie prowadzi, z pewnością nie sprzyja powstawaniu społeczności przy ich projekcie..

6 responses so far

6 Responses to “Eclipse PHP IDE, bez udzialu PHP Eclipse”

 1. piter75 says:

  A czemu to właśnie Zend powinien się dołączyć do PHPEclipse? Od 3,5 roku obserwuję różnego rodzaju próby stworzenia IDE dla PHP opartego na Eclipse.
  Na początku bardzo dobrze zapowiadało się TruStudio (na początku WebStudio), ale niestety powstawaniu tego projektu od zawsze towarzyszyły bóle "continuus refactoring", powstawały kolejne wersje, kolejne zmiany koncepcji itp… itd… a efekt jest taki, że w lutym 2005 powstała wersja 1.0, po niej 1.0.1 w sierpniu, a od tamtego czasu trwają prace nad 1.1, której jeszcze nikt nie widział i nie wiadomo, czy kiedykolwiek powstanie.

  Z drugiej strony w podobnym okresie co Web/TruStudio powstało PHPEclipse… i co? i nic… do tej pory (po 3 latach) system jest w powijakach… nie jest w stanie nawet obsłużyć wywyływania metod danej klasy w trakcie jej edycji… commity w CVS są sporadyczne, nie ma komu tego pociągnąć do przodu.

  Teraz pojawił się Zend ze swoim PHP-IDE i ja muszę przyznać, że się cieszę. Dlaczego?
  1. Zend ma rzeszę programistów zajmujących się do tej pory Zend Studio (też w Javie, więc mają doświadczenie)
  2. Przez ostatnie 2-3 tyg. mam dostęp do CVS z PHP-IDE i widzę, że tam się coś dzieje, działa już Outline, także Outline całego projektu z linkowaniem funkcji PHP do ich strony w Manualu… na razie wyświetlanie jest wolne, ale kurcze – to jest wersja 0.0.2, poza tym sam model PHP buduje się bardzo szybko, są już początki debugowania, Autocomplete w klasie wie, że ma pokazywać metody tej klasy a nie całą listę metod w projekcie
  3. Tworzenie IDE dla PHP w Eclipse to zadanie dla programistów Java, a tym de facto nie zależy na tworzeniu IDE dla języka, którego nie wykorzystują. Zend ma w tym interes ekonomiczny (prawdopodobnie jakaś wersja Pro za $$$, ale to nie ma znaczenia, skoro udostępnią wersję Std)
  4. Czasami łatwiej jest coś zburzyć i postawić od nowa niż dopasowywać coś co już istnieje, tym bardziej, że podejrzewam iż duża część kodu w PHPEclipse pamięta jeszcze wersję 2.1 Eclipse’a

  Ja rozumiem, że Zend jest w światku PHP postrzegany jak Microsoft, ale myślę, że w tym przypadku tylko oni są w stanie stworzyć pełne IDE na Eclipsie dla PHP… Może kiedyś pokuszą się o rozszerzenie funkcjonalności FTP / WebDAV lub dodanie SFTP co będzie super…

  To tyle mojego spojrzenia na sprawę…

  Piotr

 2. splatch says:

  Dlaczego? Korzystam z PHP Eclipse trochę krócej niż rok – nie pracowałem w Zendzie, ponieważ nie interesuje mnie środowisko komercyjne.

  W przeciwieństwie do Tru Studio PHP Eclipse żyje – widać to po liczbie pobrań, która sięgnęła 500 000.

  Czy PHP Eclipse jest w powijakach? Nie sądzę – edytor smarty, jest dobrym rozwiązaniem, znacznie poprawiono obsługę phpdoca. Rzeczywiście commity nie są najczęstsze, ale nie da się zaorzeczyć, że całość porusza się do przodu.

  Owszem, Zend może wnieść programistów, którzy pracowali w Javie – ale sama znajomość Javy nie pomoże przy Eclipse, tutaj to raczej IBM ma najwięcej do zaoferowania. API, które dostarcza Eclipse jest ogromne, sama znajomość Javy pomoże tutaj bardzo mało.

  Outline w PHP Eclipse jest od dawna i działał dla mnie bez zarzutu, owszem ma niedociągnięcia – ale można tłumaczyć – działa.. nie wiem co masz na myśli mówiąc outline całego projektu – czy mógłbyś to rozszeżyć?
  Debugowanie w PHP Eclipse jest – wymaga dodania jednego rozszerzenia do PHP i klienta DBG.
  Fakt – code inspector w PHP Eclipse za dobrze nie działał, ale przeważnie prościej jest rozszerzać niż pisać na nowo. W tym przypadku (jak widać w przypadku całego php eclipse wierzę, że można było je rozszerzać), ponieważ kod jest napisany w miarę, w niektórych miejscach wygląda lepiej niż kos samego Eclipse.

  Myślę, że interesem Zenda jest zatrzymanie rzeszy programistów PHP, którzy mogliby przejść np na Ruby, oferując im dobre, darmowe IDE, którego Ruby jeszcze sobie nie wykształciło (acz mogę się mylić, ponieważ z w/w języka nie korzystam). Takich intencji, może być więcej, podejrzewam również, że tutaj sporą presję może wywierać IBM, który ma spory wkład w Eclipse i inwestuje w PHP.

  Co do kodu, który pamięta Eclipse 2.1 – myślę, że tutaj to nie jest największy problem, ponieważ jeśli API jest zachowane nie ma to żadnego wpływu na działanie całości. Lepiej by było, gdybyś zwrócił uwagę na wersję Javy, pod którą było pisane PHP Eclipse, brak wykorzystania możliwości Javy 5.0, stosowanie jakiś wolnych konstrukcji etc.

  Nie postrzegam Zenda jako Microsoftu, mam mu za złe, że produkuje sporo niepotrzebnego kodu – czy to przy ZF, gdzie część komponentów pokrywa się z eZ components, czy to przy PHP IDE, gdzie powiela kod kolejnego IDE.
  Dziwi mnie to, ponieważ widziałem, że ktoś z IBM wypowiadał się pozytywnie o PHP Eclipse.
  Zend stworzy na pewno IDE dla PHP, ponieważ w połączeniu z korporacjami, które wspierają to przedsięwzięcie nie może spieprzyć. :)

  SFTP – klomb tworzył jakieś rozszerzenie do tego (fakt, że nie działało zbyt dobrze),
  co do FTP/Web DAV – jest, i działa wystarczy zainstalować nowszą wersję tego pluginu. :)

 3. Uzytkownik says:

  1. Java 5 dodaje sporo możliwości wilelowątkowych. Pozatym ma tylko ‘kruczki skladniowe’ – przyspieszają one pracę, ale nie program.
  2. Większość optymalizacji chyba poszła w JVM.

 4. blagier says:

  Wiem, że to nie ma nic wspólnego z tematyką, ale litości:

  “rozszerzać”, a nie “rozszeżać” i
  “podejrzewać”, a nie “podejżewać”.

 5. Poprawione. Dzięki za zwrócenie uwagi.

 6. Paweł says:

  No tak, mineło trochę czasu i pytanie czy Eclipse w wersji 3 jest juz PHP friendly?

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.