Some of posts from this blog has been moved to dywicki.pl. You will be automatically redirected to new blog if you would submit comment.
New posts are published on dywicki.pl, this blog contains old content and it is not continued.

Niektóre posty z tego bloga zostały przeniesione do dywicki.pl. Zostaniesz automatycznie przekierowany jeśli bedzięsz chciał dodać komentarz.
Nowe posty sa publikowane na dywicki.pl, ten blog zawiera stare treści i nie jest kontynuowany.

Eclipse PHP IDE

Filed under Eclipse,PHP,Wiadomości by

Warto zaznaczyć, że projekt jest już zatwierdzony, i chyba będzie tworzony w ramach IDE, które miało powstać dla ZF. Jak niosą wieści:
Jest idea stworzenia open-source’owego IDE dla PHP opartego na platformie Eclipse Tools.
Dalej – PHP zaczęto rozwijać 10 lat temu jako projekt open-source. W ciągu 10 lat PHP zyskało popularność. Obecnie ponad 23 miliony domen korzysta z PHP. Prostota PHP oraz fakt iż jest bezpłatne sprzyja jego adaptowaniu.
Projekt powinien być rozwijany jako wstępny plugin. Z czasem powinny powstawać kolejne pluginy wykorzystujące API Eclipse by rozszerzać funkcjonalność IDE. Projekt powinien być wpięty w rozszerzenia, docelowa funkcjonalność to tworzenie (developing), rozwijanie (deploying), dokumentowanie, debugging oraz testowanie.

Plan:
Planujemy rozpocząć prace od końca pierwszego kwartału 2006 roku. Po udostępnieniu wersji początkowej (bety?) zaczniemy rozwijać funkcjonalność. Pierwsza wersja będzie wydana możliwie szybko.

Zainteresowani:
– Actuate
– IBM
– Intel
– SAP
– Zend

Więcej interesujących szczegółów znajdziecie na http://eclipse.org/proposals/php-ide/

W sumie, fajnie, że powstaje w końcu obiecane IDE dla PHP.. dziwi mnie jednak, że nikt nie zaznaczył, że taki projekt na plarformie eclipse jest już rozwijany – mowa tutaj o PHP Eclipse.. Ciekaw jestem czy znowu zaczną wynajdować koło na nowo czy skorzystają z już częściowo gotowych rozwiązań. Czy Zend znowu zacznie wszystko od zera tak jak z komponentami ZF?
Ogromną nadzieją napawa fakt, że tym IDE zainteresowały się wielkie korporacje tj. Intel, IBM czy też SAP. Swoją drogą, byłem święcie przekonany, że SAP to stricle javowa korporacja, a tutaj taka niespodzianka. :) Interesujące wydaje się również wymienienie Intela.. czyżby tak jak Skype 2.0 tak i Eclipse PHP IDE miało chodzić tylko na dwurdzeniowych procesorach Intela? ;). Czas pokaże, co z tego wyjdzie. Nie sposób niezauważyć, że IBM bardzo się angażuje w PHP – począwszy od draftów na temat PHP6 po IDE – czyżby IBM wiązał z PHP jakieś plany? Jakiś czas temu słyszałem również, że Oracle planuje zainwestować spore pieniądze w rynek oprogramowania Open Source kupując między innymi Zenda. Interesujące, nieprawdaż?

4 responses so far

4 Responses to “Eclipse PHP IDE”

  1. Adi says:

    Może i się czepiam, ale jest ort – zamiast "szczegułuw" wydaje mi się, że powinno być "szczegółów"

  2. splatch says:

    dzięki za zwrócenie uwagi, poprawiono

  3. Łucio says:

    Może i się czepiam, ale jest ort – zamiast “rozszeżać” wydaje mi się, że powinno być “rozszerzać”

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.