Some of posts from this blog has been moved to dywicki.pl. You will be automatically redirected to new blog if you would submit comment.
New posts are published on dywicki.pl, this blog contains old content and it is not continued.

Niektóre posty z tego bloga zostały przeniesione do dywicki.pl. Zostaniesz automatycznie przekierowany jeśli bedzięsz chciał dodać komentarz.
Nowe posty sa publikowane na dywicki.pl, ten blog zawiera stare treści i nie jest kontynuowany.

Thor omówienie diagramu sekwencji

Filed under Thor by

Za jakość diagramu przepraszam :)

kliknij aby powiększyćNa przedstawionym diagramie widać 4 węzły. Pierwszy to użytkownik, który będzie wywoływał zdarzenia. Myślę, że jego zadań nie trzeba opisywać ;). Celowo operuję na ogólnikach aby nie zawężać Wam jak i sobie pola widzenia.

Pierwszy element dostarczany przez Thora to komponent. Każdy komponent posiada obiekt JavaScript, który komunikuje się z obserwatorem. Komponent przekazuje informacje o rodzaju zdarzenia. Jako parametr jest przekazywana zdefiniowana wcześniej wartość. Np. OnClick=”KliknietoMnie();” zostaje przekształcone na OnClick=IDentyfikator.call( onClick, KliknietoMnie()) powoduje to, że do obserwatora wędruje OnClick oraz KliknietoMnie.

Obiekt obserwatora ma za zadanie przekazać informację do serwera, którą zajmie się w dalszym ciągu framework. Obserwator jest bardzo ważnym elementem. Od jego działania zależy poprawność działania systemu. Obserwator musi rozróżnić operacje które ma zlecić do wykonania innym obiektom reprezentującym komponenty czy wysłać żądanie prosto do serwera.
Nota: czy rozsądniejsze by nie było stworzenie rozbudowanego zaplecza po stronie JS i pozwolić operować komponentom na sobie, a informacje do serwera wysyłać tylko po to żeby np. zapamiętać pozycję komponentu typu ‘sticky’?

Z pewnością AJAX będzie miał za zadanie zwracać treści z bazy danych. Myślę, że będzie się to odbywało poprzez zmianę atrybutu datasource. Zostanie o tym powiadomiony obserwator, który automatycznie wyślę rządanie do serwera. Ten odpowiednio sparsuje rządanie oraz określi czy użytkownik posiada uprawnienia do pobrania określonej treści. Ostatnim elementem w łańcuchu, lecz najważniejszą jest samo PHP. Thor będzie musiał na początku wygenerować stronę wraz z zestawem początkowych komponentów. Dobrze by było gdyby mógł później wydawać polecenia Obserwatorowi, który dalej kazałby usuwać komponenty bądź je dodawać.

Gdzieś trzeba jeszcze zostawić miejsce na style, to znaczy będzie musiała starczyć zwykła zmiana cssa, ale w dobie CSS 2 oraz 3 to nie powinno stanowić problemu (poza IE).

3 responses so far

3 Responses to “Thor omówienie diagramu sekwencji”

 1. Vengeance says:

  A co takiego nie odpowiada Ci w PRADO, że piszesz własny będący na pierwszy rzut oka prawie kopią ww. Pytam serio :]

  Pozdrawiam

 2. splatch says:

  PRADO jest "zbyt zakręcone", innymi słowy brakuje mi tam przejżystości takiej jak w Mojavi. Do tego każdy request powoduje ponowne sparsowanie szablonu i przerzucanie kolosalnych ilości danych. Wystarczy wrzucić gdziekolwiek var_dump i dostaniemy zrzut tablicy/obiektu tak długi, że scroll z boku jest wielkości pinezki. To nie jest optymalne rozwiązanie. ;) Fakt, PRADO ma ciekawe możliwości, ale z drugiej strony bardzo nieciekawe wnętrze. Thor miałby to zmienić, między innymi dzięki przerzuceniu części zadań na przeglądarkę. Póki co jestem zbyt zajęty, żeby go rozwijać, ale myślę, że pod koniec września sprawa się wyklaruje i będę wiedział czy skończę go, czy po prostu zacznie zalegać na dysku…

 3. thornag says:

  Splatch tak BTW steskniles sie tak bardzo ze nazwales swoj framework moim nickiem ? :)

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.