Some of posts from this blog has been moved to dywicki.pl. You will be automatically redirected to new blog if you would submit comment.
New posts are published on dywicki.pl, this blog contains old content and it is not continued.

Niektóre posty z tego bloga zostały przeniesione do dywicki.pl. Zostaniesz automatycznie przekierowany jeśli bedzięsz chciał dodać komentarz.
Nowe posty sa publikowane na dywicki.pl, ten blog zawiera stare treści i nie jest kontynuowany.

Nota zbiorcza

Filed under Ogólne by

Witam po sporej przerwie :).

Piszę to o 23:23, tuż po ustawieniu budzika na 6:20, wiadomo – kto rano wstaje temu Pan Bóg daje. Wstałem dzisiaj po 5 i jak przystało na rasowego programistę czytałem w autobusie “Thinking in Java” w wydaniu trzecim. Po kilku dniach spędzonych z tą książką czuję się zagubiony. Przykładów jest sporo, a nie miałem okazji ich nawet uruchomić. Jak na razie nie miałem trudów z przyswojeniem wiadomości, okaże się jak zrozumiałem treść kiedy zacznę robić ćwiczenia. Tak czy siak tak łatwo się nie poddam. :)

Na polsacie właśnie leci jakieś badziewie pod postacią VIP. Normalnie nie wiem skąd oni biorą takie denne seriale.

Co z Thorem? No jak na razie po pracy jestem zbyt wypompowany żeby wyłuskać z siebie cokolwiek entuzjazmu do kodowania. W międzyczasie przeczytałem rozdział o projektowaniu aplikacji z TiJ. Na podstawie porad, które tam wyczytałem postaram się przeanalizować budowę Thora raz jeszcze. No zadanie będę miał nieco utrudnione dlatego, że to nie jest ‘zwykła’ aplikacja OOP tylko framework nastawiony na wykorzystanie komponentów. Po przerobieniu parsera na kształt tego z Prado mam problemy z połączeniem całości w logiczny zespół, to znaczy może inaczej – nie wiem w którym miejscu tworzyć obiekty komponentów na podstawie uzyskanej z parsera tablicy, która ma kształt drzewa. To znaczy:

Tree[korzeń][numer] = array(type,attr,childs); gdzie korzeń to kolejne komponenty występujace w dokumencie:

<!-- tutaj nagłówki meta itp. --> <thor:panel> 	treść 1 </thor:panel> <thor:panel> 	treść 2 </thor:panel> 

tablica Tree będzie w tym przypadku wyglądać tak: Tree[0][0] = array(panel); Tree[1][0] = array(panel);

W przypadku gdy komponent posiada dzieci są one dodawane poprzez referencję pod kluczem childs. Po var_dump-ie widać ładne drzewko.

Aby wyświetlić całe drzewo wystarczy zacząć od Tree[n][‘childs’]

Podczas prac miałem na prawdę spore problemy z uzyskaniem tego wyniku. Najpierw nie mogłem stworzyć odpowiedniej referencji następnie były problemy z tagiem <prop:atrybut></prop:atrybut>. Teraz kolejnym problemem jest uzyskiwanie wnętrza komponentu. Gdy wewnątrz komponentu znajduje się inny uzyskany kod jest znacznie okrojony, a dokładniej pozbawiony znajdujących się wewnątrz niego dzieci. Będę musiał zajrzeć do Prado i podejrzeć jak to jest rozwiązane. :)

Wracają do lektur, które przerabiam – po TiJ czeka na mnie “Java. Aplikacje bazodanowe, najlepsze rozwiązania” oraz “Java. Programowanie sieciowe”. Wszystkie książki pożyczyłem od kolegów z pracy. Dodatkowo obok mnie siedzi osoba zajmująca się Javą więc w razie problemów mam do kogo się zwracać.

Obecnie na pierwszy plan przed Thora wychodzi LiveChat, który piszę. Jest to poniekąd typowy chat, lecz nie mogę zdradzić póki co większej ilości informacji ponieważ ktoś może mnie uprzedzić z rozwiazaniem i będę na przegranej pozycji :).

W pracy jestem zmuszony do pracy na Auroksie którego zaczynam powoli mieć dość. Raz – problemy z Xami, dwa ogólna niechęć do tej dystrybucji. Zaczynam się coraz bardziej zastanawiać nad Slackware’m.

Jeśli już robię notkę zbiorczą to wspomnę, że zmartwychwstało OPB (Open Powe Board). Miejmy nadzieję, że czasy anarchii już nie wrócą. Mam do siebie spory żal za to, że zaniedbuję Pomocnik XUL, na prawdę nie mam usprawiedliwienia, kurde leń ze mnie i tyle. :(

PS. Jedyną rzeczą na która mogę na prawdę narzekać w Bydgoszczy jest jedzenie, a właściwie jego częsty brak w odpowiedniej ilości i jakości…

5 responses so far

5 Responses to “Nota zbiorcza”

 1. bela_666 says:

  Lektór ?:D

 2. chojrak says:

  Oj bela_666 nie czepiaj sie chlopak pisal to w nocy po pracy… :D:D:D

 3. splatch Łukasz Dywicki says:

  Błąd poprawiony. W sumie skończyłem tworzyć ten wpis około północy, położyłem się i jak zwykle zaspałem i tradycyjnie spóźniłem się na autobus :)

 4. seaquest says:

  Heh, PRADO. Byłem nim jakiś czas bardzo zafascynowany i nawet napisałem w nim CMS’a, ale znalazłem jedną jego wadę. Mianowicie: wywołanie jest wysyłane do systemu, który następnie jeszcze raz "odświeża" stronę header()em. Mimo, że przy użyciu komponentu TForm wszystko przeładowuje się bardzo szybko, to jednak zabiera to więcej czasu niż mogłoby. Później zainteresowałem się WACT’em i jako, że musiałem w tempie ekspresowym napisać aplikację dla klienta (CMS, Obsługa Klienta, Forum, Sklep), to go użyłem, ale też uważam, że jest on bardzo wolny. Na pewno systemy templatów PRADO i WACT są dużo lepsze od tego w Smarty. Dużą zaletą dla mnie jest np. ContentPlaceHolder, z którym w smarty jeszcze się nie spotkałem…
  Mimo to chyba napiszę własny system templatów do zbudowanego już na prędce CMF’a.

 5. splatch says:

  Tak, też to zauważyłem, że całość systemu w PRADO wymienia sporo informacji między sobą, a im bardziej złożona strona tych danych naturalnie robi się coraz więcej, z tym, że w niektórych miejsach wydaje mi się to niepotrzebne.
  Dlatego nieco zmieniłem koncepcję, przedstawię ją w najbliższym czasie.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.