Some of posts from this blog has been moved to dywicki.pl. You will be automatically redirected to new blog if you would submit comment.
New posts are published on dywicki.pl, this blog contains old content and it is not continued.

Niektóre posty z tego bloga zostały przeniesione do dywicki.pl. Zostaniesz automatycznie przekierowany jeśli bedzięsz chciał dodać komentarz.
Nowe posty sa publikowane na dywicki.pl, ten blog zawiera stare treści i nie jest kontynuowany.

PostgreSQL

Filed under Ogólne by

PostgrSQLWspominałem wcześniej o książce pod tytułem PostgreSQL, którą pożyczyłem od znajomego. Jak się okazało jej pełny tytuł brzmi PostgreSQL. Biblioteka problemów.

Po zagłębieniu sięw szczegóły doszedłem do wniosku, że to świetny system bazodanowy. Sam się zacząłem dziwić dlaczego tak mało ludzi. Postgres dostarcza wielu możliwości, które są imponujące. Np. obsługuje widoki, które MySQL dopiero wprowadza od wersji 5.1, ma transakcje, znowu MySQL dopiero to udostępnia w wersji 4.1.

Słowem świetna baza. Udało mi się stworzyć własny widok, ba nawet kursor! Postanowiłem – przyszłe aplikacje zaczynam przystosowywać do dobrych systemów bazodanowych. Koniec z prostymi zapytaniami SELECT i samymi złączeniami.

Moje zainteresowanie wzbudził również Firebird. Czytałem gdzieś o tym systemie i wydawał się interesujący z perspektywy MySQL, a teraz po bliższym poznaniu Postgresa wydaje się jeszcze ciekawszy. Nie mniej musi nieco poczekać… czasu tak mało, że trudno znaleźć chwilkę na poczytanie (znowu czytanie w autobusie).

3 responses so far

3 Responses to “PostgreSQL”

 1. NuLL says:

  Sporo racji w tym co napisałeś – żeby PG był tak popularny jak MySQL to bym go stosował zawsze ale problemy hostingowe powodują iż się poprostu nie da, a pisanie czegoś jako sztuka dla sztuki to absurd wg. mnie.

 2. pawel_k says:

  niestety taka rzeczywistość…
  ogólnie dobrze że w mysql są chociaż podzapytania i referencje które jakoś działają, inaczej nie udałoby mi sie pisac na localu pod postgresa i wrzucać na ovh.org na mysql :] jakiś kompromis jest przynajmniej…

 3. Finni says:

  Witam
  PostgreSQL jest o wiele bardziej zaawansoany od MySQLa i trudniejszy w obsludze…dlatego tez mniej popularny…ale jak ktos potrafi to napewno jest super. Wada jest male wsparcie techniczne w jezyku polskim. Kiepska dokumentacja jesli chodzi o jezyk polski. Po angielsku juz lepiej.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.