Some of posts from this blog has been moved to dywicki.pl. You will be automatically redirected to new blog if you would submit comment.
New posts are published on dywicki.pl, this blog contains old content and it is not continued.

Niektóre posty z tego bloga zostały przeniesione do dywicki.pl. Zostaniesz automatycznie przekierowany jeśli bedzięsz chciał dodać komentarz.
Nowe posty sa publikowane na dywicki.pl, ten blog zawiera stare treści i nie jest kontynuowany.

Wzorce projektowe i UML

Filed under PHP by

Cóż za piękny dzień dziecka! Pada od rana, z małymi przerwami, żeby wiatr mógł sobie pohulać bez slalomu pomiędzy kroplami.
Książka, którą czytałem w autobusie :)W taki właśnie dzień wybrałem się w przymusowe odwiedziny do siostry. Oddałem jej tablice matematyczne, które pożyczyła od koleżanki na moją maturę. Podróż nic miłego, ponad 90 minut w autobusie, w którym nie można wygodnie usiąść (mam za długie nogi?). Jako, że siostra udawała się zaraz na wykłady to nie gościłem zbyt długo u niej. 20 minut i kolejny autobus, w którym spędziłem kolejne 90 minut. Szczęście, że nie było tak ciepło jak w piątek, bo bym wyparował z niego. ;)

Spytasz zapewne czytelniku jaki to ma (cenzura) związek z wzorcami projektowymi i UMLem? 90+90 to 180, czyli 3 godziny w autobusie z książką. Po ostatnim razie, gdy wracałem z książką na temat PostgreSQL postanowiłem nie tracić czasu na patrzenie się przez okno. Przeczytałem blisko 80 stron interesujących wywodów.

Pierwszy diagram w UMLu, kliknij zeby powiekszycDowiedziałem się w końcu jak się projektuje diagramy UML, które są wykorzystywane, aby obrazować powiązania w kodzie. Książka dość rozległa. Zaczyna się od programowania strukturalnego i dekompozycji funkcjonalnej (o jak to mądrze brzmi!) i rysowania figur poprzez wykład na uczelni, wykrawanie różnych kształtów w blasze po wzorce architektoniczne. Spektrum problemów jest bardzo szerokie i sprzyja wyjaśnieniu problemów. Muszę przyznać, że styl, w jakim jest napisana książka bardzo mi się spodobał. Obrazowe przedstawienie problemu i rozwiązania.

No i wreszcie się dowiedziałem jak odczytać diagram sekwencji. Właśnie zacząłem poszukiwania jakiego programu do tworzenia diagramów w UMLu, ale jak na razie trafiam na jakieś mało funkcjonalne bądź zrobione w Javie, których interfejs po prostu mnie odrzuca. Może ktoś coś poleci? Ja zaczynam studiowanie wzorca fasady..

One response so far

One Response to “Wzorce projektowe i UML”

  1. MeczeUML says:

    Rational Suite® – > Rational Rose Ent. Edition

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.